www.gwo.cz   
START
HLAVNÍ MENU
MAPA
VAŠI FAVORITÉ
O PSP
HELP


veterinární technik

Holení fenky před operací
Holení fenky před operací Obvázání trupu fenky po operaci mléčné lišty Sestřih srsti feny před operací mléčné lišty Čištění zubů ultrazvukem Ošetření rány po vytrhnutí poškozeného drápku Napouštění injekce lékem Vyplnění dokumentů k vzorkům pro laboratorní vyšetření Připojování psa na elektrokardiograf Měření času při vyšetření oka psa
inzerce:
....

veterinární technik:

Kdo to je a co dělá? Úkolem veterinárního technika je asistovat veterinárnímu lékaři při náročnějších veterinárních činnostech a samostatně provádět méně náročné veterinární činnosti.

Co je náplní jeho práce? Pracovními činnostmi jsou - vyšetřování zdravotního stavu malých domácích zvířat (psů, koček, morčat, atd.) nebo velkých zvířat (koní, hovězího dobytka, atd.) a diagnóza případné nemoci nebo asistence veterinárnímu lékaři při těchto vyšetřováních - asistence veterinárnímu lékaři při provádění ambulantních léčebných zákroků i při operování zvířat a při sestavování zlomených kostí - očkování zvířat proti nemocím - provádění oplodnění zvířat - pomoc při porodech velkých zvířat (telat, hříbat apod.) - poradenská činnost v oblasti chovu zvířat - činnosti zabezpečující provoz veterinářovy ordinace (vedení administrativy, objednávání léčiv a dalšího léčebného materiálu, přístrojů a zařízení, atd.). Působí-li veterinární technik (asistent) na venkově, jsou předmětem jeho práce spíš hospodářská zvířata, ve městě zase naopak spíš zvířata domácí až "pokojová". Uplatnění veterinárního asistenta může být také v péči o cizokrajná zvířata, např. v zoo. Do jeho činností pak patří také - příprava jídelního lístku pro jednotlivé druhy chovaných zvířat - podávání potravy a pitné vody - úklid a základní údržba ve zvířecích prostorách a výbězích, zajišťování odvozu výkalů - dohlížení nad bezpečností zvířat - sledování zdravotního stavu zvířat a rozpoznávání příznaků případných onemocnění - - ošetřování nemocných zvířat, podávání předepsaných léků - připouštění zvířat k sobě, aby měla mláďata - sledování stavu a vývoje narozených mláďat a poskytování jim zvláštní péče - vyřizování administrativy spojené se zvířaty.

V jakém pracuje prostředí? Pracovním prostředím jsou veterinární ordinace i terén ve stájích a velkochovech, případně klece či jiné prostory v zoo, je třeba počítat s nečistotami a přítomností zvířecích chlupů, které mohou působit na alergiky, i s nebezpečím ze strany napadení některými druhy zvířat.

S čím pracuje? Pracovními prostředky jsou např. injekční stříkačky, nůžky, laboratorní přístroje, obvazy, léčiva, jedy, čistící prostředky, v zoo také např. mechanizační prostředky pro krmení, pro čištění zvířat, pro úklid výkalů.

Jaký by měl být a co by měl znát? Předpokladem pro úspěšný výkon povolání je absolvování veterinárně zaměřeného studijního oboru, vztah ke zvířatům, zručnost, přesnost, rychlost reakce a úsudku, fyzická zdatnost. Nevhodné pro občany s těžkými vadami pohybového ústrojí a pohybové koordinace, alergiemi (srst, prach, roztoči, desinfekční přípravky apod.), dermatózami na horních končetinách.


Příbuzná povolání
ISTP
Výběr tohoto povolání Chcete zařadit toto povolání do koše speciálně vybraných povolání?


 
¨
 Softwarová část Průvodce světem povolání (Guide to the World of Occupations) byla vytvořena firmou 5D software.

Novinky v Antikvariátu 5D

Podnikání
 
Antykwariat 5D - polské knihy